Lidošana ar paraplānu ir tieši saistīta ar dabas spēkiem. Vējš, saule, mākoņi un pat gaisa temperatūra nosaka, vai un cik droši iespējams pacelties debesīs. Izpratne par laikapstākļu ietekmi ir būtiska gan pilotam, gan pasažierim – īpaši, ja esi nolēmis izmēģināt paraplāna tandēmlidojumu. Šajā rakstā izskaidrosim, kādi laika apstākļi ir piemēroti lidojumam un kuros gadījumos tas tiek atcelts vai pārcelts.
Vējš – galvenais spēks gaisā
Vējš ir galvenais faktors, kas ietekmē paraplāna lidojumu. Tam ir jābūt pietiekami spēcīgam, lai noturētu paraplānu gaisā, bet ne tik spēcīgam, lai kļūtu bīstams.
- Ideālais vēja ātrums lidošanai ir aptuveni 3–7 m/s.
- Ja vējš pārsniedz 10 m/s, daudzi piloti izvēlas nelidot, jo palielinās risks zaudēt kontroli.
- Vēja virziens ir svarīgs starta vietas izvēlei – paraplānam vislabāk pacelties, kad vējš pūš tieši no priekšpuses.
Turklāt brāzmains vai neprognozējams vējš (ar mainīgu stiprumu un virzienu) ir vēl viens iemesls atlikt lidojumu, jo tas var apdraudēt pacelšanos un piezemēšanos.
Saule un termika – neredzamie lifti debesīs
Saules siltums rada termālās plūsmas, kas ir silta gaisa stabi, kas ceļas no zemes uz augšu. Tie ir būtiski, ja pilots vēlas planēt ilgāk vai pacelties augstāk.
- Saulainas dienas ar skaidru debesu fonu veido ideālus apstākļus termālajiem lidojumiem.
- Zāļaini lauki, klintis, pilsētas vai ceļi zem paraplāna veido karstākus laukumus, kas rada termiskās kolonnas.
Tomēr pārāk aktīva termika var būt nepiemērota iesācējiem, jo rada raustīgāku lidojumu, kas var šķist nekomfortabls vai biedējošs.
Mākoņi un redzamība – debesu noskaņas
Mākoņiem ir divējāda loma paraplāna lidojumā – tie palīdz pieredzējušiem pilotiem atrast termiku, bet reizē var būt brīdinājums par nestabilitāti.
- Labi laikapstākļi ir ar nelieliem, baltiem gubu mākoņiem (cumulus), kas liecina par mērenu termiku.
- Zemie vai pelēkie mākoņi, īpaši lietainā laikā, nav piemēroti lidošanai – tie var ierobežot redzamību un pasliktināt drošību.
- Migla vai zema redzamība ir bīstama, jo pilots nevar labi saredzēt apkārtni, šķēršļus vai citus lidaparātus.
Turklāt ir svarīgi nekad nelidot tuvu pērkona negaisiem – tie rada ļoti bīstamus augšupejošus un lejupejošus gaisa strāvojumus.
Temperatūra un sezonalitāte – kad ir labākais laiks?
Latvijā paraplāna sezona ilgst no pavasara līdz rudenim. Temperatūra pati par sevi nav izšķirošais faktors, bet tā ietekmē termisko aktivitāti.
- Vēsas, saulainas dienas pavasarī bieži piedāvā lieliskus apstākļus – zeme ātri uzsilst, un veidojas stabilas termālās plūsmas.
- Karstās vasaras dienas var būt neprognozējamākas – īpaši pēcpusdienā, kad iespējami brāzmaināki vēji vai negaiss.
- Rudenī lidojumi mēdz būt mierīgāki, bet termiskā aktivitāte ir vājāka.
Ziemā paraplāna lidojumi notiek reti, un tad tiek izmantota vinča vai kalnu reljefs, bet laikapstākļu ierobežojumi ir daudz striktāki.
Kad lidojums tiek atcelts vai pārcelts?
Profesionāli piloti vienmēr seko laikapstākļu prognozēm un vērtē apstākļus uz vietas. Lidojums var tikt pārcelts šādu iemeslu dēļ:
- Pārāk spēcīgs vai neprognozējams vējš
- Lietus vai negaisa prognoze
- Zema redzamība vai migla
- Nestabila termika
Lidojuma atcelšana nav neveiksme, bet gan rūpes par drošību. Parasti pilots piedāvā citu datumu, kad apstākļi būs labvēlīgāki.